آنالیز اظهارات نمایندگان سیستان به سخنان رئیس جمهور افغانستان در مورد حقابه هیرمند

به گزارش وبلاگ اسلیم، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه زابل گفت: با وجود اینکه تحرکات خوبی طی روز های اخیر توسط نمایندگان سیستان و بلوچستان در مورد حقابه هیرمند آغاز شده؛ اما حل معضل آب استان نیازمند عزم جدی نمایندگان است.

آنالیز اظهارات نمایندگان سیستان به سخنان رئیس جمهور افغانستان در مورد حقابه هیرمند

امین کمالی، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه زابل در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه وبلاگ اسلیم، گفت: گستاخی مجدد رئیس جمهور افغانستان و خط و نشان هایی که در موضوع حقآبه هیرمند برای کشورمان کشید و در پی آن سکوت نمایندگان و دولتمردان موجب نگرانی مردم استان شد که بخش اصلی آب مصرفی شان در بخش شرب و حتی مالی از این رودخانه هیرمند است.

کمالی اعلام کرد: این موضوع باعث شد تا مردم در فضای رسانه و حتی حقیقی گلایه های خود را علنی نموده و خواهان پیگیری جدی آن توسط نمایندگان و دولتمردان شوند. اولین نماینده ای که در این خصوص ورود جدی کرد و طی مصاحبه ای منطقی پاسخ دیدگاه غیرکارشناسی رئیس جمهور افغانستان را داد، فداحسین مالکی، نماینده زاهدان و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بود که مصاحبه وی بازتاب ملی و حتی بین المللی پیدا کرد.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه زابل اظهار کرد: طی مصاحبهیی که هفته گذشته با او داشتیم، وی از فراخوان حضور وزیر امور خارجه کشور در کمیسیون امنیت ملی در نخستین جلسه این کمیسیون جهت پاسخگویی تهدید های آبی دولت افغانستان اطلاع داد. پس از این موضوع انتظار ورود جدی و همراهی سایر نمایندگان استان بخصوص سیستان و زاهدان به شدت احساس می شد که متاسفانه در ابتدا ورود جدی را شاهد نبودیم تا اینکه بر اثر افزایش مطالبه و درخواست مردم طی چند روز گذشته آقایان شهریاری و سرگزی دو نماینده دیگر نیز به این موضوع ورود کردند.

وی تاکید نمود: شهریاری، نماینده زاهدان در مصاحبه ای فعالیت دولت را منوط بر اعتراض همگانی به مانند غیزانیه دانست و گفته که انگار مسئولان منتظر تجمع اعتراضی به مانند غیزانیه هستند تا بعد به فکر حل معضل آب سیستان شوند.

کمالی ادامه داد: سرگزی، نماینده سیستان نیز طی پیامکی از رئیس کمیسیون امنیت ملی خواست تا طرح سوال آبان ماهش را در جلسه احضار وزیر امور خارجه مطرح کند. دهمرده، دیگر نماینده استان تا به امروز اعلام موضع روشنی در این خصوص نداشته، البته پیش از افزایش تنش های اخیر طی مصاحبه های مختلف پیگیری آب ژرف و انتقال آب از دریای عمان جهت ایجاد آب پایدار را هدف اصلی خود اعلام نموده بود که حتی اگر میسر هم شوند، نمی توانند جایگزین 100 درصدی حق آبه سیستان باشند و باید موضع خود در قبال حق آبه را نیز اعلام کند.

این فعال دانشجویی گفت: گفتنی است با وجود اینکه تحرکات خوبی طی روز های اخیر توسط نمایندگان آغاز شده است، اما این تحرکات کافی نیست و حل معضل آب زابل و زاهدان نیازمند عزمی جدی و وحدتی مثال زدنی توسط نمایندگان استان است. با موازی کاری مسئله ای حل نخواهد شد و نتیجه ای شایسته و درخور شان مردم میسر نمی گردد، کما اینکه طی سال های اخیر کوشش های انفرادی نمایندگان با وجود اینکه شخص وزیر امور خارجه کشورمان را جهت پاسخگویی درخصوص حق آبه سیستان به مجلس هم کشاند، نتیجه ای را برای مردم نداشت؛ زیرا عدم همراهی سایر نمایندگان و عدم پیگیری جدی این موضوع در ادامه جهت موجب فراموشی این معضل عظیم شد.

وی در سرانجام اظهار کرد: از نمایندگان انتظار می رود با وحدت شان در این موضوع مهم، موجبات رخ دادن اتفاقات مثبت به نفع مردم را فراهم آورند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آنالیز اظهارات نمایندگان سیستان به سخنان رئیس جمهور افغانستان در مورد حقابه هیرمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز اظهارات نمایندگان سیستان به سخنان رئیس جمهور افغانستان در مورد حقابه هیرمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید